group: 230LX0SSP8TA7
  • 230 Series Class 300# Carbon Steel, 316 SS - 2" to 24"
  • ISO 5211 mounting flange allows choice of Apollo actuators and manual operators
  • Multi-bolt retainer holds and supports the seat
  • Suitable for bi-directional dead-end service at full pressure-temperature rating
  • Vacuum Service to 29" Hg
  • Soft Seats made from TFM 1700
read more
read less
if the download did not start automatically, click here
PDF generation failed, please try again later
applications
no applications available
segments
no solutions available
approvals
CRN
CRN
  • assortment
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
code
size
dimensions
weight
packaging
gtin
size
8" (DN200)
weight
47.53 kg
packaging
gtin
10" (DN250)
108.15 kg
code
8" (DN200)
10" (DN250)
technical drawing for product
product info
item
item number with gtin
230LX0SSP8TA7
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
characteristics
materials
stainless steel (ASTM A351 CF8M)
finishing
none
connection type
lug type
general
product group
valves (butterfly valves)
brand
Apollo
series
230L 230W Series Butterfly Valves