group: WD1450XBE10
The Apollo® LD145/WD145 Series Ductile Iron Butterfly Valves are ideal for use in Industrial and Commerical/HVAC/Mechanical applications. The WD145 Series is a wafer style valve and the LD145 Series is a lug style. Available in sizes 2” - 12”.
  • Compatible with ANSI 125# & 150# Flanges
  • Assembled in USA, Pageland, SC
  • ISO 5211 Top Plate Allows Choice of Apollo Pneumatic Actuators or Gear Operators
  • Conforms to MSS SP-67 & API 609
  • 3" - 12" meet performance requirements of AWWA C-504
  • Gray, epoxy coated bodies
  • Pin-less/bolt-less stem shaft design
  • Double-D stem input through 12"
read more
read less
if the download did not start automatically, click here
PDF generation failed, please try again later
applications
potable water
potable water
heating
heating
cooling
cooling
segments
industry
industry
commercial building
commercial building
approvals
CRN
CRN
NSF
NSF
  • assortment
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
code
size
dimensions
weight
packaging
gtin
size
2" (DN50)
279x102x44 mm
weight
2.72 kg
packaging
carton (1 pce)
gtin
2-1/2" (DN65)
305x114x51 mm
2.72 kg
carton (1 pce)
3" (DN80)
318x133x51 mm
3.18 kg
4" (DN100)
356x165x57 mm
4.99 kg
5" (DN125)
387x191x57 mm
5.9 kg
6" (DN150)
406x216x57 mm
7.26 kg
8" (DN200)
489x267x64 mm
13.15 kg
10" (DN250)
559x330x70 mm
19.96 kg
12" (DN300)
635x394x83 mm
code
DN1
DN2
2" (DN50)
DN1
DN50
DN2
DN50
2-1/2" (DN65)
DN65
DN65
3" (DN80)
DN80
DN80
4" (DN100)
DN100
DN100
5" (DN125)
DN125
DN125
6" (DN150)
DN150
DN150
8" (DN200)
DN200
DN200
10" (DN250)
DN250
DN250
12" (DN300)
DN300
DN300
technical drawing for product
product info
item
item number with gtin
WD1450XBE10
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
635x394x83 mm
characteristics
color
black, silver
materials
cast iron (ASTM A536 65-45-12)
finishing
none
shape
straight
connection type
wafer type
technical
max operating pressure liquid
13.79 bar