item: WD14510BE10
The Apollo® LD145/WD145 Series Ductile Iron Butterfly Valves are ideal for use in Industrial and Commerical/HVAC/Mechanical applications. The WD145 Series is a wafer style valve and the LD145 Series is a lug style. Available in sizes 2” - 12”.
  • Compatible with ANSI 125# & 150# Flanges
  • Assembled in USA, Pageland, SC
  • ISO 5211 Top Plate Allows Choice of Apollo Pneumatic Actuators or Gear Operators
  • Conforms to MSS SP-67 & API 609
  • 3" - 12" meet performance requirements of AWWA C-504
  • Gray, epoxy coated bodies
  • Pin-less/bolt-less stem shaft design
  • Double-D stem input through 12"
read more
read less
if the download did not start automatically, click here
PDF generation failed, please try again later
applications
potable water
potable water
heating
heating
cooling
cooling
segments
industry
industry
commercial building
commercial building
approvals
CRN
CRN
NSF
NSF
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
label
value
label
DN1
value
DN250
DN2
DN250
drawing for product
product info
item
Apollo Ductile Iron Butterfly Valve with Aluminum Bronze Disc, EPDM Seat, 416 SS Bare Shaft 10" (2 x Wafer Type)
item number with gtin
WD14510BE10 (00670750775000)
product number with gtin
WD14510BE10 (00670750775000)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
size
10" (DN250)
weight
19.96 kg
dimensions
559x330x70 mm
packaging
carton (1 pce)
characteristics
color
black, silver
materials
cast iron (ASTM A536 65-45-12)
finishing
none
shape
straight
connection type
wafer type, wafer type
technical
max operating pressure liquid
13.79 bar